Final Yaptı
Shtisel

Shtisel

  • Yapım Yılı 2013
  • Ülke İsrail
Kategori Dram
Senaryo Ori Elon , Sayed Kashua , Yehonatan Indursky , Yossi Madmoni
Oyuncular Ayelet Zurer, Doval'e Glickman, Eliana Shechter, Gal Fishel, Hadas Yaron, Hanna Rieber, Irit Alter, Meir Winer, Michael Aloni, Moon Shavit, Moshe Folkenflick, Naftali Alter, Neta Riskin, Or Abot, Ori Ilovitz, Orly Silbersatz, Rotem Arditi, Ruth Geller, Sarel Piterman, Sasson Gabai, Shira Haas, Shlomo Shitrit, Yoav Rotman, Yoav Sadian, Zohar Shtrauss
Hasidik Yahudiler modern teknolojinin tüm imkânlarını reddeden, katı dini kurallar içerisinde yaşamını sürdüren bir topluluk olarak göze çarpıyor. Televizyon izlemiyorlar, genelde dini bir anlamı olan müzikleri dinliyorlar. Evli kadınlar saçlarını peruk ile gizliyor, su içmeden önce mutlaka dua ediyorlar. Evlilikler çöpçatan aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Evlenme çağına gelen erkekler ve kızlar bir çöpçatan tarafından eşleştirildikten sonra çiftler birkaç kez görüşüyor.

Shtisel ailesi için dönüşüm vakti

Bu katı kurallar içerisinde yaşayan Akiva Shtisel, üç çocuklu bir ailenin en küçüğü. Annesini kaybettikten sonra babasıyla başbaşa kalan Akiva, evlenme çağı geldiği için çeşitli adaylarla görüştürülüyor. Öğretmenlik yapan Akiva, öğrencilerinden birisinin annesiyle daha önce hiçbir kadın ile kuramadığı bir bağ kuruyor. Kocasını kaybetmiş Elisheva’nın evlenmeye yanaşmadığı Akiva, istemediği bir evliliğin eşiğine geliyor. Akiva’nin ablası Giti ise kocasının aniden terketmesiyle beş çocuğunu tek başına büyütmeye çalışıyor. Daha önce hic çalışmamış Giti Israil’in modern mahallelerinde iş aramaya, hep bastırdığı içindeki güçlü kadını keşfetmeye çalışıyor. Ailenin babası Haham Shtisel ise karısının ölümünün ardından yalnızlığa alışmaya, bir yandan da yeni bir hayat arkadaşı bulmaya çalışıyor.

Dizi hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın